Yükleniyor..
Menü

Atomizer Sıkça Sorulan Sorular

Yorumları oku (7)
Elektronik Sigara Soru

ATOMİZER HANGİ KISIMLARDAN OLUŞUR?

Atomizer aşağıdaki parçalardan meydana gelir:
Ağzınızla temas halinde olan bir ağızlık (drip tip): Ağızlığın şekli ve dokusu e-sigara içiminizin kalitesi ve içinize çektiğiniz buharın sıcaklığı açısından önemli rol oynar.
Hazne: Genellikle transparan, belli bir hacim özelliği olan, e-likidinizi doldurduğunuz sızıntı karşıtı bileşendir.
Coil (İç Atomizer): Dirençli tel tarafından çevrelenmiş pamuk veya silika maddeden oluşur. Bu kısım atomizerinizin düzenli olarak değiştirmeniz gereken parçasıdır.
Hava borusu: E-sigaranızın buharını içinize çekerken buharın izlediği merkezi boşluk.
Atomizer tabanı (Base): Atomizerinizi bataryaya bağlayan parçadır. Gelişmiş modellerde üzerinde hava akımı kontrol halkası bulunur.
Elektronik Sigara Soru

ATOMİZER NASIL ÇALIŞIR?

Cihazda yer alan pamuk veya silika haznede yer alan e-likit tarafından ıslatılır. Aynı zamanda kılcallık sonucu likit dirençli teli de besler. Ateşleme butonuna basıldığında bu tel ısınır ve coil ile temas eden likidin buharlaşmasını sağlar. Üretilen buhar hava borusundan ağızlığa yükselir.
Elektronik Sigara Soru

ATOMİZER SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Atomizer seçimi buharın sıcaklığı, tat geçişleri, e-likit tüketimi, kullanım sırasında alınan his gibi farklı faktörler açısından önemlidir.
Buharın kalitesi büyük ölçüde atomizer içinde kullanılan coil ile ilgilidir.

Coil, bir emici madde(fiberglas, seramik, organik pamuk) etrafına sarılan dirençli telden meydana gelir. Modeline göre değişen yapısı, ısıtılan yüzey alanına ve yüzeyle temas halinde bulunan likit miktarına göre üretilen buhar miktarını etkiler.
Diğer bir yandan, ohm cinsinden rezistans değeri de ısıtma sıcaklığı ve buhar miktarı üzerinde etkilidir.

Küçük bir etki olsa da, coilin ağızlığa uzaklığı da buhar sıcaklığını etkileyen bir faktördür.
Diğer bir deyişle, coil tipine ve ohm cinsinden rezistans değerine bağlı olarak, ısıtma için aynı elektrik gücünü kullansanız bile sonuç aynı olmayabilir.

Buhar verimi genellikle aşağıdaki kriterlere göre belirlenir:
Buhar miktarı
Bu buharın sıcaklığı (soğuk, ılık veya sıcak)
Tat geçişi
Boğaza vuruş (the hit): İçici tarafından buharın içe çekildiğinde yarattığı his, buhar geçişi sırasında larinksin kasılması ile tanımlanabilir.
Buhar kalitesine ek olarak, genellikle atomizer ile ilgili olan ve hesaba katılması gereken faktörler şunlardır:
Çekiş sırasındaki rezistans: daha hafif veya daha sıkı bir çekiş.
Likidin ne kadar süre gideceği ile alakalı olarak hazne hacmi
Üst veya alt dolum sistemi, kolay veya karmaşık
Ağızlığın(drip tip) yapıldığı madde (plastik veya metal) ve bunun şekli
Estetik, atomizer bataryaya bağlandığında ortaya çıkan görüntü.
Fiyat
Elektronik Sigara Soru

REZİSTANS DEĞERİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Ohm cinsinden ifade edilen rezistans değeri hesaba katılması gereken önemli bir noktadır. Düşük rezistans değeri ile daha yüksek ısı üretilir ve boğazdaki vuruş hissi(hit), buhar sıcaklığı ve buhar miktarı artar.

Düşük rezistanslı bir coil seçerek maksimum sıcaklıktaki buharı elde edebilirsiniz. Ancak bu durumda şunları unutmamanız gerekir:
Bataryanız daha çabuk biter.
Daha fazla buhar üretirsiniz ancak daha çok likit tüketirsiniz.
Coiliniz daha hızlı tıkanır ve yıpranır.
Bu yüzden likidinizin hızlı buharlaşmasından dolayı yanık tadı almamak için rezistans değerinizi çok düşük seçmemeye özen gösterin.

Özet olarak batarya voltajına göre rezistans değerleri:
1.5 Ω: 3.3V - 4.2V batarya
1.8 Ω: 3.6V - 4.5V batarya
2.2 Ω: 3.7V - 4.8V batarya
2.5 Ω: 4.2V - 5.5V batarya
2.8 Ω: 4.4V - 6V batarya
Evod ve eGo gibi sabit voltajlı bataryaların çıkış voltajı 3.7V’dir. Bu yüzden 1.5 ile 2.2ohm arasındaki rezistans değerini seçmelisiniz.
Eğer değişken voltaj özelliğine sahip bir bataryanız varsa rezistans değeri daha önemsizdir. Voltajı değiştirerek bataryanızın gücünü ayarlayabilirsiniz. Eğer rezistans çok düşükse voltajı düşürebilirsiniz. Eğer rezistans çok yüksekse de voltajı artırabilirsiniz.

Güç Kavramı:
Basitçe ifade etmek gerekirse, rezistansı(ohm) düşürür ve voltajı artırırsanız daha fazla güç elde edersiniz.
Güç formülü: P = U²/R
Örnek: Atomizerinizin 1.8ohm rezistansı (R) var ve batarya voltajınız 3.8V (U). Bu durumda P = (3.8 x 3.8)/1.8 = 8 watt.
Uzmanlar 8W - 12W aralığını optimal olarak tanımlamışlardır.
Elektronik Sigara Soru

EN ETKİN NOKTA NEDİR?

En etkin nokta, e-likidinizin en iyi performansını(buhar miktarı ve tat geçişi) vermesi için ulaştığı doğru sıcaklık değeridir.
Bu sonuç doğrudan coil sıcaklığından etkilenir. Diğer bir deyişle, en etkin nokta likidinizi ısıtacak doğru güç değeridir (Watt cinsinden). Bu değer likidin kendisine, batarya voltaj aralığına(Volt) ve atomizer rezistansına(ohm) bağlıdır.
Elektronik Sigara Soru

SUB-OHM NEDİR?

Sub-ohm atomizerler düşük rezistanslı atomizerlerdir (1ohm’dan daha küçük). Yüksek güç kullanırlar (15-30W). Bu sebeple çok yüksek miktarda buhar üretirler ve nikotinsizken bile yüksek miktarda boğaza vuruş sağlarlar. Buharlaştırma sistemi sürekli likit beslemesi ile dirençli tellerin içerisindeki pamuğun sürekli ıslak kalması için tasarlanmıştır. Bu sayede yanık tat almanız engellenir. Sub-ohm atomizerler ile birlikte genellikle zengin bitkisel gliserin oranına sahip (>%60) ve düşük nikotin seviyesindeki likitler kullanılır.
Not: Coilin ısınma sıcaklığı diğer standart atomizerlere göre daha fazladır, bu yüzden likit tüketiminiz de sub-ohm atomizerlerde artar.
Uyarı: Sub-ohm atomizerler uygun ekipman(devamlı deşarj akımı 8.5A destekleyen) ile kullanılmalıdır.
Elektronik Sigara Soru

BİR İÇ ATOMİZERİN KULLANIM ÖMRÜ NE KADARDIR?

Atomizerin kullanım ömrü 2 faktöre bağlığır: Kullanım şekliniz: kullanım sıklığınız, çekişlerinizin uzunluğu, batarya voltajınız ve rezistans değeriniz. Aynı şekilde, kullandığınız likit tipi de coillerinizin kullanım ömrünü etkiler. Renklendirilmiş, şekerli likitler ve bitkisel gliserin yoğunluklu bir likit kullandığınız takdirde daha düzenli dolum yapmanız gerekir. Bu yüzden kullanım ömrü hakkında konuşurken zaman yerine kullanılan likit miktarından yola çıkılmalıdır.
Klasik bir e-likit kullanıldığında (80/20 PG/VG), coilin ömrü 20ml ile 30ml arasında değişir.
Elektronik Sigara Soru

ATOMİZER BAKIMI NASIL YAPILIR?

Klasik bakım
Atomizerinizin kullanım ömrünü artırmak için atomizeri parçalarına ayırmalı, hazneyi ve coili sıcak su ile haftada bir kez çalkalamalısınız. Tekrar kullanmadan önce iyice kuruttuğunuzdan emin olun. Islak pamuk üzerine likit dolumu yapmaktan kaçının.

Beyaz sirke yöntemi
Sıcak su ile atomizerin parçalarını duruladıktan sonra, coilinizi 12 saat beyaz sirke içinde bekletin. Daha sonra iyice sıcak su ile tekrar durulayın ve kuruması için bekletin.

Dry burn yöntemi
Bu yöntem atomizerin düzgün çalışmasını engelleyen tortulaşmış artıkları yakma yoluyla gerçekleştirilir.
Elektronik Sigara Soru

COIL NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMELİDİR?

Coil ısıtıldığı zaman e-likidi buhara dönüştürür. Ama aynı zamanda kalıntılar oluşur ve coil kirlenir. Sonuç olarak coil daha az ısınmaya başlar, daha az buhar üretir ve kalıntı likit ile karışarak sıcaklığı etkiler.
Buhar miktarındaki azalış, tatların kusurlu geçişi ve e-likidinizin kararması coilin değiştirilmesi gerektiğinin göstergeleridir.

Bu durumda yeni coil almanız gerekir, coiller ayrı ayrı veya paketlerde satılabilir. Doğru coili bulmak için aldığınız atomizerin aksesuarlarına bakabilirsiniz.
Elektronik Sigara Soru

LİKİT DOLUMU NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Cihazının atomizerini bataryadan ayırın.
Atomizer hava akımını tamamen kapalı konuma getirin.
Hazneyi 45 derece eğik olacak şekilde tutun ve likit doldurun. (merkezi hava boşluğuna likit doldurmamaya özen gösterin.)
Atomizer tabanını geri takın.
Dolum işleminden veya coil değişiminden sonra, ilk kullanımdan önce 5 kez cihaz kapalıyken içinize çekin.
Atomizeriniz şimdi kullanıma hazır. Batarya ile birleştirip kullanabilirsiniz.
Elektronik Sigara Soru

ATOMİZERDE YER ALAN COIL NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Atomizer tabanını sökün.
Tabanda yer alan coili sökün.
Yeni coili tabana yerleştirin.
Likit doldurun.
Atomizer tabanını geri takın. İlk kullanımdan önce coilin tamamen ıslanması için birkaç dakika bekletin.
Elektronik Sigara Soru

YANIK TADINDAN NASIL KAÇINILABİLİR?

Yanık tadı coilin likit olmadan ısıtılması sonucu oluşur.
İlk kullanım sırasında veya coil değişikliği yaptıktan sonra, bataryayı kullanmadan önce coilin likit tarafından iyice ıslatıldığına emin olun.
Coillerinizin bataryanızın voltajına göre yetersiz olup olmadığını kontrol edin. Çok fazla ısı ile coil likit tarafından tekrar ıslanmadan buharlaşma işlemi gerçekleşir ve pamuk yanabilir.
Elektronik Sigara Soru

SIZINTI VE AKMALARDAN NASIL KAÇINILABİLİR?

Bu likidin merkezi hava tüpüne kaçtığını gösterir. Genellikle dolum işlemlerinden sonra sıklıkla görülür. Merkezi tüpten likidi temizleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Eğer yine bu sorunla karşılaşıyorsanız, sorun bir üretim hatasından veya kullanım ömrü geçmiş coil kullanmaktan kaynaklanabilir. Bu durumda coil değişimi yapmayı deneyin.
Bu problemler aynı zamanda sizin kullanım tarzınızdan da kaynaklanabilir. Geleneksel sigaraların aksine, elektronik sigara kullanırken likidin buharlaşmasına izin vermek için çekişleriniz yumuşak ve uzun süreli olmalıdır. Sert ve hızlı çekişler likidinizin buharlaşmamasına ve doğrudan hava borusuna yükselmesine sebep olabilir.
Haznenizi mümkün olduğunca dolu tutun ve likit seviyesinin 1/3’ten daha aşağı düşmemesine dikkat edin. Bu sayede haznedeki vakum işleminin devamını sağlar ve sızıntının önüne geçersiniz.

Likit dolumu yapmak için atomizer tabanını söktüğünüzde, sızıntının önüne geçmek için contaların yerleştiğinden emin olun. Contalar sızıntı oluşumunu engellemek için önemli rol oynar.

Yorumlar (7)

 • Bf clapton 1,5 ohm mtl coil kullanıyorum, bunun tel sarımını kendim yapmak istiyorum, hangi teli almam gerekiyor

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  UD Kantal A1 36ga Elektronik Sigara Teli 0.16 mm işinizi görecektir.

 • Merhaba,

  smok alien modda v8 baby rba coil kullanıyorum. Bu moda ve atomizere uygun tel ne kullanabilirim. Ohm ve watt aralığı ne olmalı?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Tel olarak  UD Kantal A1 26ga Elektronik Sigara Teli 0.4 mm  yada  UD Kantal A1 24ga Elektronik Sigara Teli 0.5 mm  kullanabilirsiniz.

 • Merhaba,
  smok tfv8baby atomizeri sökemiyorum. Coili değiştirmek için atomizeri sıkıştığı için parçalayamıyorum. Yardım ltf

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Sıcak suyun içinde biraz bekletin yine olmazsa  Coil Master Vape Tweezer aparatından alarak deneyin veya camı komple kırıp deneyin açılırsa yeni bir cam alarak kullanabilirsiniz.

 • Smok alien kullaniyorum. Atomizeri degistirmek istiyorum fakat uygun atomizeri nasil bulabilirim neresine bakipta karar verebilirim. Yoksa uygun fiyatli herhangi bir atomizer uyum saglar mi? Uyum sorunu veya olmama durumu oluyor mu atomizerde?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba 22mm çapında standart veya rta bir atomizer ile uyum sağlar

 • Mer habalar
  base çapı bütü mod larda ve tanklarda standartmı
  mesela bende joytech cuboid mini ve joytech cubis pro var bunların tankı tamin etmemeye başladı. Smoke big baby beast alsam bu modlarda kullanabilirmiyim. Teşekkürler kolay gelsin

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Çap olarak 22 olmasına dikkat etmeniz gerekir fakat smok big baby atomizer veya diğerlerinden cihazınıza uygun olur fakat bataryadan dışarı taşıp görüntü kirliliği olabilir.

 • Merhaba joyeteceh one mega kit kullanıyorum coil ini değiştirdikten sonra ısınmaya başladı. İçindeki orjinal coil ile değişitirdim vede ıslattım coili yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerek

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Kullandığınız coille ilgili olabilir daha önceki coil ohm değerine bir bakın aynımı değilmi diye.

 • Atomizer, coil, iç atomizer, tel, sarım, sızıntı, atomizer camı hakkında çok yararlı bir çalışma teşekkür ederim

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.
Doğrulama: a93bb8c0e7c84ab4