Menü

Elektronik Sigara ''Dolum Sıvısı - Likit'' Nedir - Nasıl Kullanılır Bilgilendirme Yazısı

Yorumları oku (55)

Elektronik Sigara ''Dolum Sıvısı - Likit'' Nedir - Nasıl Kullanılır Bilgilendirme Yazısı

Öncelikle okumaktan sıkılıyorsanız en aşağıdaki VİDEO yu izleyebilirsiniz!

Bildiğiniz gibi elektronik sigara modellerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvılarıdır. Lütfen elektronik sigara sıvılarını kullanırken gerekli hassaiyeti ve bilinci gösteriniz. Elektronik sigaramıza sıvıyı doldururken kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz elektronik sigara dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir. 
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda merak ettiğiniz bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara yada e-sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sebebi ise içimize çektiğimiz buharın direk organlarımıza nufuz etmesidir. Kimse bedenine ve organlarına zararlı bir maddenin etki etmesini istemez.
Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
* Örnek olarak, Dekang likit dolum sıvılarında '10 ml'  ve 20 ml'  dışında yani '30 ml' gibi ölçekler yoktur.Sadece '10 ml ve 20 ml olarak üretilir ve satılır.

DOLUM SIVISI - (E-LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz. Bu seviye daha çok deneme yanılma yolu ile bulunur.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Dekang likitler sadece 10 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml olarak satılır.

ANLADIK TAMAM DA BİDE BU PG - VG VAR BUNLAR NEDİR ?

Aşağıda Pg ve Vg Likit için özet bir bilgi sunduk Pg ve Vg için detaylı bilgi için şuraya tıklayınız

PG (propilen glikol) ve VG (bitkisel gliserin) e likit de iki temel nokta unsurlarıdır. Hepsi FDA onaylı ve eşit güvenlidir.
PG genellikle gıda ürünlerinde tatlandırıcı taşıyıcı olarak kullanılandığı berrak, renksiz bir sıvıdır, bitkisel gliserin ana uygulamaları ve kullanım alanları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likitleridr.
VG, bitkisel yağdan yapılan doğal organik sıvıdır Pg ye göre daha tatlı ve kalın bir sıvıdır. Bitkisel gliserin ana uygulamaları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likit gösterilebilir.
Unutulmamalıdr ki PG incedir ve VG kalındır .

E-likit % 100 PG tabanlı,% 100 VG tabanlı  veya her ikisinin kombinasyonuolarak tercih edilenilir. %60 vg %40 pg gibi... Ama hangisi daha iyi ? Bu kişiden kişiye ve zevklere göre tercih edilmelidir.

Boğaz Vurumu : PG bazlı e likit VG bazlı olanlardan daha güçlü bir boğaz vurumu sağlar ve daha saf lezzet tat sağlar.

Buhar Üretim : VG bazlı e-likit PG bazlı olanlardan daha fazla buhar oluşturur ve bir hafif tatlı bir tat vardır.

Depolama-Saklama Süresi : PG bazlı e likit güçlü nemlendirici özellikleri ile VG bazlı olanlardan daha uzun depolama süresine sahiptir.

Sıcaklık Direnci Yada Buharlaşma Direnci : VG bazlı e likit  PG bazlı olandan daha yüksek sıcaklık direncine sahiptir.Çünkü daha kalındır koyudur.Yani, yüksek güç gereklidir VG bazlı e likit ile buhar üretmek için ama PG bazlı elikit  de eğer bunu denerseniz  yanmış tatlara neden olabilirsiniz. Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  
Elektronik sigara içerisine konulan dolum sıvılarının yani kartuşların  içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.                                                    

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 *18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.
https://www.google.com.tr/


Ek Resimler

Bu içerik 16.03.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 20286 kez okundu.

Yorumlar (55)

 • Merhabalar, 20ml likit karışımımda yuzde kac oranında yada kaç ml kadar sıvı tatlandırıcı kullanmalıyım? Şimdiden teşekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba 20ml base içine ortalama %5 -%10 (1-2ml) arasında aroma katabilirsiniz. Bu aroma markasına göre farklılık gösterebilir. 

 • Ijust s coil 0. 3 ohm kullanıyorum, liqua çilekli 3mg 70/30 vg/pg kullanıyorum ama boğazımda yanma yapıyor. Bir arkadaşımda aynı cihazdan aynı coilden var ama onda natura hexocell çilekli 6mg var 60/40 vg/pg, onunkinde yanma yapmıyor. Detaylı temizlik yaptım coil değiştirdim yinede aynı. Bu sorunu nasıl düzeltirim? Likit tavsiyesi olarak bol aroma bol duman verecek oranlar nedir? Hangi coil daha yatkındır?

 • Natura 18mg nikotinli çilekli likit kullanıyorum içimi tadı güzel ama boğaza vurumu çok fazla hangi marka likitle karışım yapmamı önerirsiniz teşekkürler

 • Kangertech sibox mini c kullanıyorum. Likiti tanka doldurdum ancak likit sızma yapıyor. Likiti tanka ne kadar koymalıyım yardımcı olurmusunuz

 • Likit yapmak istiyorum öğrenciyim para yetiştiremiyorum ve likit yapmak için hangi mazemelere ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekürederim

 • Merhabalar bu evde likit yap icin n base ve aroma sadece bu

 • Merhaba
  1 aydır esigara kullanıyorum. 2 gündür likitim akıtma yapmamasına rağmen her zamankinden çabuk tükeniyor. Coil değiştirdim. (0. 3) ayrıca çatlama veya cızırdama seside geliyor. Farklı likitler kullandım. Wat ayarını düşürdüm ancak sorunu gideremedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Peçeteyi kürdana dolayıp içini temizle o zaman düzeliyor.

 • 0. 3ohm nargile içim iç atomizer, likitin çabuk bitmesi ve ısınması gayet normal. Peçete aslında iyi fikir, ağız suyu yada nemle boruda kalan damlalar tellere düşüyo, çatırtı o yüzden oluyo, temizlersen daha az olur.

 • Muffin marka 0,6 lık elmalı tarcinli likitte ve liqua marka likitlerde (etil alkol) var mıdır? Tesekkur ederim.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Yoktur, üretici firmaların sitelerini inceleyebilirsiniz. 

 • Merhaba bende elektronik sigara aldim. Fakat ictiyim halde sigara hissim kaybolmadi. Natura 9mg. Kullandim cok agir geldi. Hem bogazim acidi hemde mude bulantisi yasadim. Sigara hissimi giderecek likit onerirmisiniz. Teşekkür ederim.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, başlangıç için LiQua 6mg tütün aromaları öneririm. 70VG - 30PG bir likittir. Ağız tadınızı bozmaz, yumuşak bir içimi vardır.

 • Merhaba benim merak ettiğim likit yapımında alkol kullanılıyor mu? Vg mg yapında bazı sitelerde 0. 8 oranında da olsa var diyor

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Likit içeriğinde alkol yoktur. Bitkisel - kimyasal gliserin ve aroma vardır. 

 • Merhaba, 2 gün önce aldığım eleaf ıstıck pıco elektronik sigara ile likit olarak natura 10 ml 0. 9 mg nikotin içeren bi likit aldım. Sorun içerken aşırı bir boğaz yanması ve içerken hiç keyif almamam aksine tam bir işkenceye dönüştü benim için. İlk ateşlemede coili yakmamak için denilen tüm adımları yaptım önce coile biraz likit damlattım ardından 10 dkka kadarda bekledim öyle içmeye başladım. İlk defa kullandığım için sorunun neyde olduğunu anlayamadım birde bu likitlerde vg- pg oranına nereden bakıyoruz vg ağırlıklı olanlar daha yumuşak oluyomuş yardımcı olursanız sevinirim.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, kullanmış olduğunuz likit 50vg/50pg bir likittir. Vg seviyesi yüksek bir likit kullanmanızı tavsiye ederim. 9mg ağır gelmiş olabilir. 6mg deneyin. Liqua markası 70vg/30pgdir, LiQua markasını öneririm.

 • Eleaf pico aldım kullandığım likit bitmeden değişmek istiyorum bunun için cihaza herhangi bir temizlik veya değişmem gereken birşey varmı bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tskler.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Temizlerseniz tad karışımı olmaz, temizlemeden kullanırsanız tadlar birbirine karışır herhangi bir sorun olmaz.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler