Yükleniyor..
Menü

Elektronik Sigara ve Sigaranın İnsan Vücuduna Zaraları

Sigaranın günümüzde zararlarının herkes tarafından bilinip ama bir türlü bırakılamamasının nedeni içindeki maddelerin bağımlılık yapmış olmasıdır. Sigara tüketicileri bırakmam için türlü yollar denese de işe yaramamaktadır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile beraber, sigara bağımlılığından kurtarmak için elektronik sigaralar yapılmıştır. Kısaca e-sigara olarak da adlandırılır. Elektronik sigara, sigara bağımlıları tarafından çok talep görmektedir.


Sigaranın zararlarından kurtulmak için türlü yollar denemiş ve denemekte olan bağımlılar, dudak tiryakileri için elektronik sigara bir alternatiftir. Sigarayı tamamen bıraktırmasa da, sigara bıraktırmak için yapılan tedavilere destek tedavi niteliğindedir. Elektronik sigaralar ya da e-sigaralar, duman yerine buharla çalışan cihazlardır. Şahsa özel cihazlardır. İçinde çeşitli maddeler vardır. Bu maddeler içinde nikotin de olabilir. Kişi bu buharı içine çeker. Elektronik sigaralar, dumansız ve buharlaştırıcı cihazlardır. Bu cihazlar, hava sensörü ile çalışır. Hava sensörü, sigaranın bir ucundan çekilen havayı algılar. Algıladığı havayı entegre sistemine bildirir. Entegre devre gücü açar. E-sigaralarda bulunan atomizer adı verilen yüksek frekanslı titreşim gücünü devreye sokar. Daha sonra tugsten – wolfram telini ısıtır. Bu ısınan tel sayesinde, temas halindeki  alkaloit sıvısı buharlaşır. Ortaya çıkan soğuk buhar, kullanıcının nefesi ile birleşir. Elektronik sigaralarda bulunan alkaloit sıvısı şunlardan oluşur; propilen glikol, etanol, su, tütün çiçeği, esans, nikotin.

Resim

Elektronik sigara çok talep görmesinin nedeni normal tütün mamullerinde bulunan kanserojen maddelerin yokluğudur. Böylelikle bunu kullanan kişi, tütün mamullerinin zararlarından korunur. Bu cihazların içinde bulunan kartuşlar sınıflandırılır. Bu sınıflandırma nikotin seviyesine göre yapılmaktadır. Kişinin kullandığı sigara oranına göre başlayıp, sıfır nikotin tüketimine doğru azaltılarak kullanılır bu kartuşlar. Burada amaç, sigara bağımlısını, bağımlılığından kurtarmaktır. En son aşama olarak sıfır nikotin tüketimi ile zararsız olarak kullanıma devam edilir. Sigara bağımlıları, elektronik sigaraya geçince normal sigaralardan farklı olarak, markası değiştirilmiş sigara içiyormuş gibi olurlar. Elektronik sigara, duman üretmediği için karbon monoksit gibi binlerce çeşit zararlı dumana maruz kalmaktan kurtulurlar. Çevresindeki insanları ve kendisini sigara dumanına maruz bırakmaz. Normal sigaralarda yaşadığı nefes darlığını e-sigaralarda yaşamazlar. Pasif içiciler için tehlikeleri azdır. Cihazı kullanan kişini soluduğu hava, havada asılı kalmadığından, pasif içiciler, normal sigaraya göre daha az dumanla temas ederler. Son yıllarda, ortaya çıkan sigara yasağı olan yerlerde rahatlıkla kullanılabilir. Çünkü havaya saldığı nikotin miktarı yok denecek kadar azdır.


Elektronik sigaralar, cihaz şarjda iken kullanılmamalıdır. Şarj dolumu bittikten sonra, prizden çekilip, kullanılmaya başlanmalıdır. Çünkü cihazın şarj olurken kullanılması, cihazın patlamasına yol açabilir. Elektronik sigara , sigarayı bırakmak isteyen insanları, psikolojik olarak hazırlayan cihazlardır. Kademe kademe giderek bıraktırıldığı için, kesin çözüm olabilmektedir. El ve dudak tiryakiliği olan insanların alışkanlıklarını ortadan kaldırmadan, koku ve duman gibi özellikleri azaltılarak üretilen cihazlardır. İçindeki zararlı maddelerin seviyeleri düşürülerek ya da hiç kullanılmayarak yapıldığından zararsızdır. Bunlar, bir tür sigara simülatörleridir. Cihazın dışarıya verdiği su buharı sayesinde pasif içicilik oranı da azalır. Sadece nikotin alındığı için, normal sigaraların içinde olana zararlı maddelerden uzak tutar. Normal sigaralardan alınan zararlı maddelere bağımlılığı azaltır. Elektronik sigaralar, gerçek sigaranın yerini almadığı için, kullanıcılar başta sıkıntı yaşayabilirler. Ama istatistiksel araştırmalara göre elektronik sigar kullanımına ara verilmeden devam edilirse, gerçek sigarayı bırakma oranı artış gösterir. Oran bazında değerlendirildiğinde, elektronik sigara kullanarak, normal sigarayı bırakmaya çalışan kişiler daha başarılıdır. Çünkü e-sigaralar kişilerde psikolojik olarak, normal sigaranın yerini almıştır. Normal sigaranın kazandırmış olduğu alışkanlıkları e-sigara ile bırakırlar.


http://www.elektroniksigaravip.org/

Ek Resimler

Bu içerik 29.08.2015 tarihinde yayınlandı ve toplam 3191 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Doğrulama: a93bb8c0e7c84ab4