Yükleniyor..
Menü

ELEKTRONİK SİGARA ALIŞKANLIKLARINIZA SON VERİYOR!

Son yıllarda, ülkemizde ve dünyada kullanım oranı oldukça yaygınlaşmış olan sigara her geçen gün yeni canlar almakta. Sigara; içerdiği kimyasallar ve kanserojen maddeler sebebiyle, ciddi solunum yolu rahatsızlıklarına, hatta sonunun ölümle bitmesi kaçınılmaz olan hastalıklara sebebiyet vermekte.

            Tat ve koku alma duyusunu etkileyerek hayat kalitesini de ciddi anlamda düşüren ve kötü kokulara neden olarak çevredeki insanları da rahatsız eden sigarayı bırakmak da hayati önem taşımakta.

            Kullanımı oldukça yaygınlaşan ve birçok kişinin de bırakmak için çaba sarf ettiği sigarayı bırakmak için yeni ve farklı birçok yöntem geliştirilmiş durumda. Bu yöntemlerden son günlerde oldukça yaygın olarak kullanılanı da elektronik sigara olmaktadır.

            Buharlaştırıcı, batarya ve kartuştan oluşan elektronik sigara, kartuş kısmına çeşitli aromalar içeren likitlerin konulmasıyla içilmekte. Bu likitler, normal sigara tütünlerindeki gibi katran ve normal sigaraya göre çok çok az miktarda kanserojen madde içerdiği için kullanıcılarda normal sigaradan aldıkları zararı almadıkları algısı yaratmakta.

            Sigaranın ağız ve el alışkanlığını giderirken, hem onun kadar kanserojen madde içermediği hem de sigara gibi kötü kokulara sebebiyet vererek çevreyi rahatsız etmediği için sigara bırakma döneminde oldukça rağbet görmekte.

            Piyasada manuel, otomatik, normal sigara görünümünde ve kendine has görünümde olmak üzere birçok çeşidi bulunan elektronik sigaranın en çok tercih edilen çeşidi manuel. Manuel de kullanıcılar duman ve likit oranını bir düğmeye basarak ayarlayabildikleri için bu modeli daha çok tercih etmekte.

            Normal sigaraya olan bağımlılığı azaltmada fayda sağladığı ciddi bir gerçek olan elektronik sigaranın zararları da bulunmaktadır. Normal sigaraya olan bağımlılığı azaltırken elektronik sigaraya bir bağımlılık geliştirilebilmesi mümkün olabilmektedir. Ayrıca bu sigara çeşidinin kanserojen madde içermediği de bazı uzmanlar tarafından reddedilmekte ve likitlerinin normal sigara tütününe oranla daha fazla kanserojen madde ve kimyasal içerdiği iddia edilmektedir.

            Kullanıcıların zararsız olduğunu düşünerek kullanım miktarını artırarak nikotin zehirlenmesine maruz kalabilecekleri de elektronik sigaranın zararları arasında gösterilmektedir. Yani elektronik sigara normal sigaranın fiziksel bağımlılığını sona erdirirken, kişide nikotin bağımlılığı devam edebilmektedir. Bu da akciğer hastalıklarına yakalanma riskini devam ettirmektedir.

Ek Resimler

Bu içerik 08.05.2015 tarihinde yayınlandı ve toplam 1607 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Sosyal Medya

En Çok Satan Likitler

Popüler Modeller

elektronik sigara

Popüler Likitler

Atomizer Coil Yedek Parça