Yükleniyor..
Menü

SİGARA BAĞIMLILIĞINDA ELEKTRONİK SİGARA KULLANIMI

Yorumları oku (1)

Sigara kullanımının insan sağlığına birçok zararı vardır. İçerisinde bulunan karbonmonoksit ve birçok zararlı madde insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Birçok hastalığın oluşumunda etkili rolü vardır. Kalp ve damar hastalıkları, akciğer hastalıkları, kanser gibi birçok hastalık bunlardan sadece birkaç tanesidir.
            İnsanın vücudundaki enerjiyi azaltır ve nefes darlığına sebep olur. Dişlerde sararma, ağız kokusu, ağızda acı bir tat oluşması diğer etkileridir. Sigara içen kişi kendisine zarar vermekle kalmaz çevresindeki insanları da bu zararlı etkilere maruz bırakır. Sigara bağımlıları sigarayı bırakma konusunda zorluk çekerler. Bu yönde yapılan birçok girişim sonuca ulaşmaz.

Resim

            Günümüzde bazı sigarayı bırakma yöntemleri geliştirilmiştir. Her şeyden önce kişinin bunu gerçekten istemesi önemlidir. Bu yöntemlerden biri elektronik sigara kullanmaktır. E-sigara olarak da bilinir. Sigara bağımlılarının sigarayı bırakmalarında yardımcı olması için üretilmiştir. Elektronik bir cihazdır.

            Pil ile çalışırlar. Pilleri şarj edilebilir özelliktedir. Genellikte, beyaz, gümüş ve siyah renkte üretilirler. Bayanlara özel tasarlanmış şık görüntüye sahip modelleri de vardır. İçerisinde sigarada bulunan zararlı maddeler yoktur. Az miktarda nikotin bulunabilir. Dumanlı değildirler. Dışarıya duman yerine buhar verirler.

            İçerisine nikotin içeren tüpler yerleştirilir. Bu tüplerdeki nikotin miktarı belli dozlarda değişkenlik gösterir. Sigara kullanım derecesine göre belli bir dozdan başlanarak zamanla sıfır nikotine kadar düşülür. Elektronik sigara kullanan sıfır nikotine ulaştığında sigara bağımlılığından kurtulmuş olur. Sigarayı bırakmanın hayal olduğunu düşünenler için etkili bir çözümdür.

            Elektronik sigarayı kullananalar kendisini sigaranın vermiş olduğu zararlı etkilerden koruduğu gibi sigaranın zararlı dumanıyla çevrelerine de zarar vermemiş olurlar. Çünkü salgıladığı duman tamamen zararsızdır. İçerisinde bulunan nikotin buharlaşmadan kısa bir süre sonra etkisini kaybeder.

            Sigara kullanımının yasak olduğu kapalı alanlarda da kullanılabilirler. Bazı kişiler tarafından ön yargıyla karşılanır. Özellikle çocuklara karşı elektronik sigaranın özendirici olduğu düşünülür. Bu tamamen kişilerin bakış açılarına bağlıdır. Elektronik sigara seçimi çok önemlidir. İyi tasarlanmamış bir elektronik sigaranın dezavantajları olabilir. Zararlı etkileriyle karşılaşılabilir. Bu yüzden orijinal, garantili ve güvenli olanlar tercih edilmelidir. 

Ek Resimler

Bu içerik 19.05.2015 tarihinde yayınlandı ve toplam 1645 kez okundu.

Yorumlar (1)

  • Evet görüşlere saygım var,
    kullananlardan biriyim ve
    memnunum. 25 gün oluyor günde 3-5 arası sigara içiyorum 1. 5 paket içerken şimdi bu seviyede. Tavsiye ederim. Bilinçli kullanmak mantıklı düşünerek zararın en azına
    inmek önemli. Saygılarımla.. ..

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Sosyal Medya

En Çok Satan Likitler

Popüler Modeller

elektronik sigara

Popüler Likitler

Atomizer Coil Yedek Parça